egypt
egypt
egypt

Lidé v Egyptě žili ve velkých skupinách, které se stále rozrůstaly, a tak začaly vznikat státy. Jeden se utvořil kolem řeky Nil. Všem vládl faraon, který byl považován za boha. Egypťané věřili v posmrtný život, a proto si budovali hrobky. Nejdříve malé, tzv. mohyly, a časem čím dál větší a větší, kterým dnes říkáme pyramidy. Stavitelství Egypťanům opravdu šlo. Budovali přehrady, pevnosti, zavlažovací kanály a spoustu dalších. Jak se podařilo postavit tolik obrovských staveb? Především díky otrokům, kteří byli výkonnou a levnou pracovní silou.

Pyramidový komplex v Gíze

Skládá se ze tří pyramid. První a největší pyramida byla postavena pro faraona Cheopse. Druhá pyramida byla postavena pro jeho syna Chephrena. Tato Cheopsova pyramida je chráněna obrovskou sfingou. Sfinga je socha, která má většinou sedící lví tělo a lidskou hlavu zpodobňující faraona. Třetí pyramida byla postavena pro faraona Mycerinuse, byla nejmenší, zato prý nejkrásnější, díky barevnému obložení.

Džosérova pyramida

Jedná se o úplně nejstarší egyptskou pyramidu. Nachází se v Sakkáře. Vznikla přestavbou mastaby faraona Nebky. Mastaba je nadzemní stavba z cihel, která byla používána jako hrobka vládců. Faraon Džoser dostavbou pověřil architekta Imothepa, který nechal původní stavbu navýšit o dva stupně, a tak vznikla první pyramida.

Tutanchamonova maska

Pochází z období Nové říše, kdy se rozvinulo zpracování vzácných kovů. Ze zlatých plátků umělec vymodeloval celý obličej s bradkou a krční částí. V náboženství byla posmrtná maska nezbytná pro zrození duše faraona v posmrtném životě.